Yurtdışı Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimi Burs Tanıtım Programı, İÜ Prof. Dr. Fuat Sezgin Kongre ve Kültür Merkezi'nde Gerçekleştirildi.

İstanbul Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ile Türk Eğitim Vakfı (TEV) tarafından düzenlenen “Yurtdışı Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimi Burs Tanıtım Programı”, 25 Aralık Çarşamba günü İÜ Prof. Dr. Fuat Sezgin Kongre ve Kültür Merkezi’nde Gerçekleştirildi.

Program, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın tanıtım videosu ile başladı.

Video gösterimin ardından, konuşmalarını ve sunumunu gerçekleştirmek üzere Türk Eğitim Vakfı Yurtdışı Burslar Yöneticisi Hüseyin Tüysüz sahneye çıktı.

Tüysüz konuşmalarında, yurtdışı burslarının 3 kategori altında toplandığını ve bunların Yüksek Lisans Bursu, Singapur’da Doktora Bursu ve Tıp alanında araştırma ve üst ihtisas bursları olduğunu belirtti.

“İstanbul Üniversitesi’nden 54 Öğrenciyi Yurtdışına Göndermişiz.”

Konuşmalarına devem eden Tüysüz, “1969 yılından beri yurtdışında burs veriyoruz. 1978 bursiyere ulaştık. İstanbul Üniversitesi’nden de bu zamana kadar 54 tane öğrenciyi yurtdışına göndermişiz, şu an farklı ülkelerde 5 tane devam eden öğrenci var. Yurtiçi burslarımızdan yararlanan öğrencilerimiz de var. Şu an 132 kişi bizden burs alıyor.” Diye belirtti.

Tüysüz, Amerika ve Batı Avrupa Bursları, DAAD Almanya Bursları, Fransa Büyükelçiliği Fransa Bursları, Garring Vakfı Danimarka Bursları, IE Business Scholl İspanya Bursları, Japonya Bursları, Dr. Orhan Birman Tıp Bursları, Singapur’da Karşılıksız Doktora Bursları, FIAT İtalya Bursları, Lipodistrofi Araştırma ve Eğitim Burslarının tanıtımını gerçekleştirdi.

Program, öğrencilerin burs süreçleri ile ilgili sorularının ardından cevaplanmasıyla son buldu.