"Uluslararası Öğrencilere Oryantasyon" Programı Gerçekleştirildi.

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ile Uluslararası Öğrenci Merkezi tarafından düzenlenen Uluslararası Öğrencilere Oryantasyon etkinliği 24 Ekim 2019 Perşembe günü Prof. Dr. Fuat Sezgin Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan program, Uluslararası Öğrenci Merkezinin tanıtım videosu ile başladı.


Video gösteriminin ardından Uluslararası Öğrenci Merkezi Müdürü Doç. Dr. Faruk Taşçı konuşmasını gerçekleştirdi. Sözlerine Uluslararası Öğrenci Merkezi'nin birim ve personel tanıtımı ile başlayan Doç. Dr. Taşçı, İstanbul Üniversitesinin yaklaşık 8300 yabancı öğrenciyi ağırladığını, bu öğrencilerin 154 farklı ülkeden olduğunu sözlerine ekledi.

Doç. Dr. Taşçı'nın konuşmasının ardından İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak söz aldı. Konuşmasına Uluslararası Öğrenci Merkezi'ne teşekkür ederek başlayan Prof. Dr. Ak, "Üniversitemizde 8 bin 279 uluslararası öğrenci bulunuyor. Türkiye'deki üniversiteler arasında birçok alanda olduğu gibi bu alanda da öncü konumundayız. Bu bağlamda öğrencilerimizden de çok şey bekliyoruz. Üniversitemizi daha ileri götürebilecek, bizim uluslararası vizyonumuza yeni pencereler açacak katkılarını bekliyoruz."

İstanbul Üniversitesi'nin üniversite kavramının tam olarak anlamına oturduğu bir kurum olduğunu belirten Prof.Dr. Ak, "Üniversitemizde hangi daldan öğrenci olursanız olun, evrensel düzeye ulaşmak için iletişim kurmanız gereken bütün tamamlayıcı programlar bulunmaktadır" şeklinde konuştu.


Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığının tanıtım videosunun izletilmesi ve Göç İdaresi sunumunun yapılmasıyla devam eden Oryantasyon Programı; Artvin Halk Yöresi Oyunu, Sayokan Türk Savaş Sporu gösterileri, Türk müziği dinletisi ve toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.