Sıfır Atık Projesi ile Geri Dönüşüme Katkı Sağlamaya Devam Ediyoruz.

Sıfır Atık Projesi ile Geri Dönüşüme Katkı Sağlamaya Devam Ediyoruz.

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Beyazıt ve Sevda Sabancı Kreş ve Gündüz Bakımevi öğrencilerimizin “Sıfır atık projesi” kapsamında yapmış oldukları projeleri İÜ Rektörlük Binası girişinde sergilediler.

Projeler, ziyaretçiler tarafından beğeni topladı.

Birimlerimizde herkesin erişimi olan, işlevsellik gözetilerek belirlenen uygun yerlere 3’lü setler halinde (Plastik atıklar, cam atıklar, metal atıklar, kâğıt atıklar ve geri dönüşmeyen atıklar) geri dönüşüm kutularının dağıtımı tamamlandı.

“Proje ile Kaynakların Daha Verimli Kullanılması Hedefleniyor”


İstanbul’da 6 bin 653 kamu binası ile 12 devlet üniversitesi, 42 vakıf üniversitesi ve 4 meslek yüksekokulunda Sıfır Atık Projesi uygulanacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Sıfır Atık Projesi” ile, atıklar üretildiği kaynakta ayrıştırılarak geri dönüşüm/geri kazanım artarken oluşan atık miktarı da azaltılıyor. Tüketimi üretime dönüştüren Proje ile atıkların değerlendirilme imkanları iyileştirilerek kaynakların daha verimli kullanımının geliştirilmesi hedefleniyor.

Türkiye genelinde atık yönetim felsefesinin yerleşmesiyle sürdürülebilirliği ve çevresel farkındalığı merkeze alan Sıfır Atık Projesi, çevresel risklerin azaltılarak çevre koruma bilincinin gelişimiyle gelecek kuşaklara daha temiz bir çevre bırakmayı amaçlıyor.