Hentbolcularımız 1. Lige Yükseldi

Türkiye Hentbol Federasyonu deplasmanlı erkekler 2. Liginde mücadele veren İstanbul Üniversitesi SBK 2016-2017 sezonunda adını Playoff finaline yazdırarak önümüzdeki sene 1. Ligde oynama hakkını elde etti.

Ankara THF spor salonunda oynanan Hentbol Erkekler 2.Lig play-off final müsabakalarına, 4 grupta toplam 32 takım arasından gruplarını ilk 2 sırada tamamlayan 8 ekip katıldı. A grubunda Aydın PTT, Kayseri Gençlik ve Ahi Evran Üniversitesi ile eşleşen hentbolcularımız, ilk gün karşılaştığı Kayseri Gençlik Spor Kulübünü 34-19 mağlup etmeyi başardı. 2. Gün Ahi Evran Üniversitesi ile mücadele eden takımımız son saniyeye kadar heyecanın kesilmediği karşılaşmada rakibi ile 22-22 berabere kaldı. Grup maçlarının son gününde ise Aydın PTT ile oynayan Sarı-Yeşilli Üniversitemiz mücadeleden 28-23 galip ayrılarak adını playoff yarı finaline yazdırdı.

Çay TV’den canlı olarak yayınlanan yarı final maçlarında B grubunu 1. Sırada tamamlayan Ankara Gölbaşı Belediye spor eşleşen takımımız zorlu mücadeleyi 29-27 kazanmayı başararak adını Playoff finaline yazdırdı. Diğer yarı final eşleşmesinde ise kazanan Batman Belediyesi Üniversitesi Spor Kulübünü 39-26 yenmeyi başaran Ahi Evran Üniversitesi oldu. Bu sonuçların ardından Ahi Evran Üniversitesi GSK ve İstanbul Üniversitesi Spor Birliği Kulübümüz Hentbol 1. Ligine yükselen 2 takımdan biri oldu.

İkinci olarak THF 1.Ligine yükselme başarısı gösteren Üniversitemiz madalyalarını Hentbol Federasyonu Genel Sekreteri Mutlu Kadıoğlu’nun elinden aldı.

Sezon boyunca istikrarlı performansını koruyan ve playoff yarı final maçını özveri göstererek sakat sakat tamamlayan oyuncumuz Mustafa Mert Kızar, ‘5 senedir üniversite takımımızda forma giydiğini belirterek; ‘Takımımız her sene üstüne biraz daha koyarak ilerledi ve asla vazgeçmedi. Bu başarı sadece bu senenin değil 6 senenin emeklerinin sonucu” diye konuştu.

Tecrübesi ve takıma sağladığı katkı ile öne çıkan oyuncularımızdan olan, aynı zamanda takım kaptanlığı görevini yürüten Yamaç Sönmez yaptığı değerlendirmede; “Bu sene hedefimizi 1.lige yükselmek üzerine kurduk, bütçeli ve yatırım yapan takımlara karşı bizde emeğimizi ortaya koyduk. Bu forma için ter akıtan emek veren herkese teşekkür ederim’’ dedi.

Üniversite Hentbol Takımları Sorumlumuz Öğr. Gör. Sinan Avcı ise yaptığı açıklamada; ‘’Başarı için sadece bu seneye bakarsak yanılırız. Son 5 sezondur senedir takımımıza sağlam bir iskelet oluşturmaya çabaladık, her oyuncudan maksimum verim alabileceğimiz bir yol haritası çizdik. En önemlisi ise şampiyonluğa inanmaktan asla vazgeçmedik ve ‘o sene bu sene’ diyerek hedefimizi belirledik. Tüm oyuncularımıza ve teknik kadromuza gösterdikleri performans ve verdikleri emek için teşekkür ederim. Kulübümüze ve bize bu imkanı sağlayan Üniversitemize ise katkıları ve destekleri için sonsuz teşekkürler’’ diye konuştu.