“Çağdaş Halk Ozanı Barış Manço Sempozyumu”


Çağdaş halk ozanı ve modern Evliya Çelebi olarak nitelenen Barış Manço’nun aramızdan ayrılışının 20. yılı dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde İstanbul Üniversitesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Barış Manço Derneği iş birliğiyle 14 Şubat 2019 tarihinde saat 09.00’da İÜ Rektörlük Binası Doktora Salonu’nda “Çağdaş Halk Ozanı Barış Manço Sempozyumu” gerçekleştirilecek.

Türkiye’nin bu önemli değerinin anlaşılması ve felsefesinin gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla düzenlenen sempozyum açılış kokteyli ile başlayacak, ardından protokol ve akademik açılış konuşmalarıyla devam edecek.

Sempozyum oturumlarında tebliğ sunacak akademisyenler, Barış Manço’nun âşıklık geleneğindeki yerine, Türk kültürünü gelecek kuşaklara aktarımındaki önemine, toplumsal değerlerin öğretilmesindeki rolüne, sanatçı kişiliğine ve ürettiği eserlere dair bildiriler sunacaklar.

Sempozyumun akademik açılış konuşması Barış Manço’ya sağlığında fahri doktora verilmesini sağlayan Prof. Dr. Umay Türkeş Günay tarafından yapılacak.

Sempozyumun birinci oturumu Prof. Dr. Dursun Yıldırım başkanlığında yapılacak ve Prof. Dr. Muharrem Kaya, Prof. Dr. Aynur Koçak ve Doç. Dr. Sevilay Çınar bildiri sunacak.

Prof. Dr. Umay Türkeş Günay’ın başkanlığında gerçekleştirilecek ikinci oturumda Prof. Dr. Dilaver Düzgün, Prof. Dr. Mehmet Aça ve Havva Emre tebliğ sunacak.

Sempozyumun son oturumu ise Prof. Dr. Abdulkadir Emeksiz’in başkanlığında, Prof. Dr. Etibar Babayev, Doç. Dr. Okan Murat Öztürk ve Birgül Yangın Aslanoğlu’nun sunumlarıyla gerçekleşecek.

Kaynak: İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Detaylı bilgi için İletişim : 0212 440 00 00/ 10480-10482

İstanbul Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Öğrenci Kültür Merkezi
Galeri